Bestsellery, Fantasy, Książki

Gra o tron – książka, od której można zacząć przygodę z fantastyką

Gra o tron – książka, od której można zacząć przygodę z fantastyką

Fantastyka jest bardzo popularna. Dzieli się ona na wiele różnych poszczególnych rodzajów, jednak w najbardziej klasycznym wydaniu jest to baśniowy świat rodem z powieści J.R.R. Tolkiena. Oczywiście w dzisiejszych czasach nie można sprowadzać fantastyki tylko do takiego przedstawienia świata. W początkowej fazie rozwoju gatunku autorzy bardzo często nawiązywali właśnie do twórczości Tolkiena, jednak dzisiaj styl tak bardzo się rozwinął, że grupa światów podobnych do Śródziemia Tolkiena stanowi tylko mały wycinek całości. Niestety ogrom możliwości związanych z gatunkiem fantasy tworzy jeden zasadniczy minus – bardzo ciężko wejść w gatunek i poznawać go. Może się okazać bowiem, że dana lektura nie przypadnie czytelnikowi do gustu. Tak samo może być z następnymi i czytelnik bardzo szybko się zniechęci do całości tylko dlatego, że źle dobierał pierwsze książki. By temu zapobiec najlepiej jest sięgnąć za pierwszym razem po sprawdzoną pozycję – jest nią Książka Gra o Tron.

Książka „Gra o Tron” – coś znanego i wartościowego

Każdy z pewnością zna serial. Książka Gra o Tron o tym samym tytule jest początkiem serii „Pieśń lodu i ognia” autorstwa Georga R.R. Martina. Pozycja jest niezwykle interesująca, ponieważ łączy w sobie wiele na pozór nie pasujących do siebie elementów. Przede wszystkim pod względem konstrukcji i magiczności, świat przedstawiony w książce jest dosyć klasyczny. Jedyną różnicą jest brak powszechnego wymieszania na świecie elfów, ludzi, gnomów i krasnoludów. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze książki jako idealnego fantasy. Nie brakuje tutaj akcji, która porywa czytelnika przez cały czas. Czytelnik dostaje jednak bardzo złożoną fabułę, która rozpisana jest na wiele postaci. Seria nie ma jednego głównego bohatera, co przez wiele osób jest poczytywane jako bardzo duży plus. Bohaterowie serii zresztą się zmieniają.

Co tak bardzo przyciąga ludzi do tej książki? Przede wszystkim zawiła i brutalna fabuła, która potrafi wciągnąć bardzo mocno. Czytelnik wprost nie ma żadnych podejrzeń co się zaraz stanie, dzięki czemu przez cały czas jest zaskoczony. Bardzo duże znaczenie ma tutaj też element polityczny przez co książka (jakkolwiek jest to fantastyka) wydaje się bardzo realistyczna.

Gra o Tron – dobra na początek

Wydaje się, że dla dzisiejszego wymagającego czytelnika jest to pozycja idealna na początek z fantastyką. Poznamy ciekawy świat, który wprowadzi nas w realia fantastyki, a przy tym nie będziemy zirytowani tym, że jest on infantylny. To naprawdę kawał dobrej książki i powinien to docenić każdy, kto szuka czegoś bardziej ambitnego. To, że Książka Gra o Tron zebrała bardzo dużo fanów wokół siebie powinno być tylko dodatkową rekomendacją.